Naszą witrynę przegląda teraz 85 gości 

WYCIECZKA DO KOPALNI W BOGDANCE

Piątego listopada przedszkolaki z Zawadowa pojechały na wycieczkę do kopalni węgla kamiennego w Bogdance. Wyjazd ten był długo wyczekiwany, a dzieci były bardzo podekscytowane, gdyż bardzo chciały zobaczyć miejsce pracy swoich tatusiów, wujków i kuzynów. Ponadto w poniedziałek odwiedził nas pan górnik, którego opowiadanie o kopalni spotęgowało ciekawość dzieci.

Po przybyciu na miejsce udaliśmy się do budynku zarządu kopali węgla kamiennego Bogdanka SA. Zostaliśmy tam bardzo serdecznie przywitani przez Panią przewodnik.

Na początku obejrzeliśmy czapki górnicze, które tak naprawdę nazywają się czako. Pani wyjaśniła nam dlaczego pióra na każdej czako mają inny kolor, oraz co oznacza każdy z kolorów. Następnie udaliśmy się do pomieszczenia w którym znajdowała się ogromna makieta przedstawiająca cały teren kopalni. Po zapoznaniu się z zasadami funkcjonowania kopalni dzieci zostały zaproszone do obejrzenia filmu. Po filmie pani przewodnik opowiadała dzieciom o stroju górników, zarówno tym codziennym, jak i galowym. Przy oglądaniu odświętnego stroju górniczego dzieci dowiedziały się dlaczego mundur ma 29 guzików i czako zdobią pióra, oraz poznały legendę o świętej Barbarze.

Przedszkolaki zobaczyły jak wygląda sztandar górniczy oraz oglądały zdjęcia przedstawiające górnicze tradycje i słuchały orkiestry górniczej. Na kolejnym etapie naszej wycieczki dzieci mogły poczuć się jak prawdziwi górnicy pracujący pod ziemią.

Na końcu, pani przewodnik i osoby które nam towarzyszyły otrzymały od naszych przedszkolaków specjalne podziękowania i wręczyły dzieciom upominki. Dostaliśmy wiele firmowych akcesoriów oraz pięknego pluszowego misia, którego dzieci nazwały Węgielek.