Naszą witrynę przegląda teraz 79 gości 
Projekt edukacyjny „Berlin” i wycieczka do Niemiec

W drugim semestrze roku szkolnego 2018/19 uczniowie klasy VI, VII i VIII naszej szkoły na lekcjach języka niemieckiego realizowali projekt edukacyjny „Berlin”, w ramach którego poznali historię oraz osobliwości Berlina, Poczdamu, Słubic i Frankfurtu nad Odrą, utrwalili podstawowe słownictwo oraz opracowali scenki sytuacyjne dotyczące różnych dziedzin życia codziennego.

Kolejnym i najważniejszym etapem projektu był wyjazd do Niemiec. W dniach 08 - 10.05.2019 r. uczestniczyliśmy w  wycieczce szkolnej  Poznań – Poczdam – Berlin. Dla wielu była to pierwsza zagraniczna podróż.

Głównym celem wycieczki było zapoznanie z historią i kulturą Poznania, Poczdamu i Berlina,  zwiedzanie i podziwianie najciekawszych zabytków tych miast oraz uczniowskie doświadczenia z językiem niemieckim.

Pierwszy dzień  wycieczki rozpoczęliśmy od zwiedzania Poznania, po którym oprowadził nas pan Sławek – pilot biura podróży Avitur.  Zobaczyliśmy m. in. Gotycką Katedrę na Ostrowie Tumskim i Stary Rynek z Ratuszem. Po zjedzeniu tradycyjnego Rogala Marcińskiego i zakupie pamiątek  udaliśmy się do hotelu do Słubic. Mimo zmęczenia odbyliśmy spacer do Niemiec przekraczając granicę państwa mostem na Odrze. Byliśmy więc również, choć na chwilkę we Frankfurcie nad Odrą.

W drugim dniu po śniadaniu udaliśmy  się do  Niemiec – do Poczdamu. Tam zachwycił nas zespół pałacowo-parkowy Sanssoucci – letnia rezydencja Fryderyka Wielkiego. Następnie przeżyliśmy niezwykle ciekawą lekcję historii w pałacu Cecilienhof, gdzie w 1945 roku odbyła się Konferencja Poczdamska. Kolejnym punktem naszej wycieczki był Berlin. Rozpoczęliśmy od byłego przejścia granicznego Checkpoint Charlie, potem udaliśmy się pod Bramę Brandenburską, aby pospacerować aleją Unter den Linden. Po powrocie do hotelu i obiadokolacji niektórzy pograli w piłkę na pobliskim stadionie, a potem   potańczyli na dyskotece.

Ostatni dzień naszej wyprawy spędziliśmy w Berlinie. Zobaczyliśmy wiele ciekawych miejsc: Reichstag, resztki Muru Berlińskiego, Kolumnę Zwycięstwa,  Pomnik Ofiar Holokaustu, Wyspę Muzeów, Wieżę Telewizyjną – Fernsehturm, Alexanderplatz, Nikolaiviertel – rekonstrukcję starówki w przedziwnym połączeniu betonowych bloków i średniowiecznych elementów. Po zakupach i posiłku – tradycyjnej berlińskiej kiełbasce Currywurst na  Potsdamer Platz, zmęczeni, ale zadowoleni udaliśmy się w drogę powrotną.

Podróż minęła w radosnej i przyjemnej atmosferze, a cała wycieczka pozostanie z pewnością miłym wspomnieniem.

Anna Tkaczyk