Naszą witrynę przegląda teraz 333 gości 
Uwaga
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files.

Mały Miś Czytaś

„Mały miś w świecie wielkiej literatury" to ogólnopolski projekt, do którego przystąpiło w roku szkolnym 2018/19 również nasze przedszkole. Miał on na celu propagowanie i rozwijanie  czytelnictwa wśród przedszkolaków.

Składał się on z 6 modułów:

  1. 1. Mały Miś - Czytające przedszkolaki

Głównym bohaterem projektu został pluszowy miś, nazwany przez dzieci Czytaś, który wspólnie z nimi słuchał bajek czytanych przez nauczycieli, rodziców i zapraszanych gości. Miś wyposażony był w dzienniczek, wędrował po domach dzieci, w dzienniczku dzieci razem z rodzicami wpisywały tytuł czytanej misiowi bajki oraz ilustrowały ją. W module uczestniczyły wszystkie grupy przedszkolne.

  1. 2. Mały Miś uczy samodzielności

Moduł ten to cykl zabaw i zajęć z wykorzystaniem metod aktywnych wdrażających dzieci do samodzielności, dzieci wspólnie z Małym Misiem uczyły się, czym jest samodzielność oraz w jaki sposób zdobyć tę ważną umiejętność. Dzieci wysłuchały opowiadania o Adzie, która pierwszy raz przychodzi do przedszkola. Następnie dzieci stworzyły Kodeks przedszkolaka, dowiedziały się, czym jest dyżur w przedszkolu, zaprojektowały kąciki zainteresowań i obrazkowe zasady z ich korzystania. Moduł realizowany był w grupach młodszych – 3-,4-latki.

  1. 3. 100-lecie niepodległości. Pokaż radość przedszkolaku!

W naszym przedszkolu odbyły się uroczyste obchody 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości : przedstawienie o tematyce patriotycznej, konkurs dla dzieci „Nasz grupowy kotylion” oraz Biesiada Patriotyczna integrująca społeczność lokalną. Dzieci uroczyście odśpiewały hymn w ramach akcji „Rekord dla Niepodległej” oraz śpiewały pieśni patriotyczne. Nieodzownym towarzyszem wszystkich działań był Mały Miś. W działaniach aktywnie uczestniczyły wszystkie grupy przedszkolne.

 

  1. 4. Kulinarne warsztaty z Małym Misiem

Dzieciom stworzono  warunki do samodzielnego przygotowywania posiłków. Wspólnie z nauczycielem poszukują potraw opisanych w literaturze np. ciasteczka Alicji z Krainy Czarów, piernikowa chatka Baby Jagi z bajki „Jaś i Małgosia”. Przedszkolaki poznały historię powstawania książki kucharskiej, poznały zasady pisania przepisów, na koniec stworzyły własną książkę kucharską „Potrawy Małego Misia”. W module uczestniczyła grupa najstarsza.

  1. 5. Kuferek Kreatywności Małego Misia

Moduł ten to zabawy plastyczne i teatralne z Małym Misiem. Dzieci samodzielnie przygotowały kuferek - tekturowe pudełko, które  ozdobiły według własnych pomysłów.  W kuferku zgromadziły różnorodne materiały tj. słomki, skrawki tkanin, guziki itp. które  wykorzystały w toku zabawy: tworzenia bajkowych bohaterów – kukiełek, pacynek, itp. W module uczestniczyły wszystkie grupy.

  1. Misiowe aktywności sportowe

Dzieci uczestniczyły w zabawach ruchowych i w literaturze dziecięcej poszukiwały inspiracji -  bohaterów prowadzących zdrowy tryb życia oraz  argumentów potwierdzających ogromne znaczenie ruchu i wszelkich aktywności sportowych  dla naszego zdrowia. Wszystkie przedszkolaki włączyły się w inicjatywę „Sprintem do maratonu” uczestnicząc w V Ogólnopolskim Maratonie Przedszkolaków.

Udział w projekcie przyniósł wiele korzyści dla przedszkolaków, a przede wszystkim zachęcił ich do czytania, przyczynił się do kształtowania postawy otwartości na świat i zachęcił ich do kreatywnych działań inspirowanych literaturą. Każdy realizowany moduł nagrodzony został certyfikatem.

Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w realizację programu!

{gallery}jarek/ciechanki/2018/mis/{/gallery}