Naszą witrynę przegląda teraz 36 gości 

Dzień Myśli Braterskiej w Szkole Podstawowej

im. Bohaterów Armii Krajowej w Ostrówku

Dzień Myśli Braterskiej to święto przyjaźni obchodzone w dniu 22 lutego każdego roku przez harcerzy i skautów na całym świecie. W tym dniu serca harcerskie biją mocniej i jednym rytmem. Jest to taki dzień, w którym zastanawiamy się nad znaczeniem słowa braterstwo i nad łączącymi brać harcerską ideałami. Posyłamy sobie kartki i ciepłe myśli, organizujemy uroczyste spotkania, zbieramy datki na cele charytatywne. Czujemy się członkami wielkiej skautowej rodziny. Dzień Myśli Braterskiej uświadamia nam jak jest nas wielu i że wszyscy jesteśmy braćmi i siostrami niezależnie od koloru skóry, narodowości czy wieku. Jest to dzień przekuwania myśli w czyn, aby świat uczynić trochę lepszym.
Idea tego święta zrodziła się na 4 Międzynarodowej Konferencji Skautek i Przewodniczek w 1926 roku w USA. 22 lutego to dzień urodzin naczelnego skauta świata Roberta Baden Powella oraz jego żony Olave Baden Powell, twórczyni ruchu skautowego dziewcząt. Naczelna skautka świata przyjmując życzenia urodzinowe, wpadła na pomysł, że dzień jej urodzin mógłby stać się dniem życzeń i życzliwości dla wszystkich skautek. Z czasem do obchodów tego święta przyłączyli się również skauci.
Od kilku lat harcerze w Polsce i skauci na całej Ziemi, z okazji Dnia Myśli Braterskiej, podejmują działania związane z Milenijnymi Celami Rozwoju, uchwalonymi na walnym zgromadzeniu Organizacji Narodów Zjednoczonych w 2000 roku. W 2013 roku realizujemy zadania nawiązujące do 4 i 5 MCR. Te cele to: zredukowanie umieralności wśród dzieci do lat 5 o 2/3 do 2015 roku, w stosunku do stanu z roku 1990 oraz poprawa opieki zdrowotnej nad matkami. Choć Dzień Myśli Braterskiej obchodzimy 22 lutego, to działania związane z jego hasłami podejmujemy przez cały rok.
Harcerze z 2 Drużyny Harcerskiej „Triera” oraz zuchy z „Leśnej Gromady” zapoznali społeczność szkolną z najważniejszymi problemami, z którymi boryka się współczesny świat, w kontekście 4 i 5 Milenijnego Celu Rozwoju. Przedstawili również, jak wspólnymi siłami możemy zmienić świat na lepsze. W tym celu ogłosiliśmy zbiórkę datków na odżywki i szczepionki dla głodujących i narażonych na śmierć, z powodu chorób zakaźnych, dzieci z biedniejszych regionów świata. Aby zgromadzić więcej pieniędzy planujemy też zorganizować szkolną loterię fantową. Zebrane środki przekażemy na konto UNICEF-u, organizacji działającej na rzecz dzieci. Zadania związane z 4 i 5 MCR będziemy również realizować na kolejnych biwakach.
Korzystając ze sposobności chciałabym, z okazji Dnia Myśli Braterskiej, przekazać wszystkim harcerzom życzenia owocnej służby i wielu przygód w harcerskiej drużynie. Pozwolę sobie przytoczyć przesłanie Arcybiskupa  Metropolity Lwowskiego ks. Józefa Bilczewskiego do harcerzy z 1920 roku, które do dziś jest aktualne: „Bądźcie dumni ze swego harcerskiego życia - bo ono jest dla Orłów”.
Drużynowa 2 DH „Triera” Elżbieta Szwed