Naszą witrynę przegląda teraz 30 gości 

Zamość „perła renesansu”

7 października2019r. odbyła się wycieczka do Zamościa, w której uczestniczyli uczniowie oddziału II a, II b, III. Podróż rozpoczęliśmy zwiedzaniem Portu Lotniczego w Lublinie. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali opowieści pana przewodnika. Zobaczyli gdzie się nadaje bagaż, jak przechodzi się przez bramkę kontrolą, dowiedzieli się czego nie można przewozić w samolocie. Następnie pojechaliśmy na stacje kolejową do Świdnika. Dalej do Zamościa podróż kontynuowaliśmy ,,szynbusem”. Było dużo radości, gdyż większość uczniów nigdy nie poruszała się takim środkiem transportu. Jakież było ich zdziwienie, że raz jedziemy do przodu, a innym razem do tyłu siedząc w przedziale. Tylko nie liczni zauważyli jak pan maszynista zmieniał miejsce. Dopiero wyjaśnienia przewodnika rozwiały ich obawy, gdyż myśleli, że wracamy z powrotem.

Zwiedzanie Zamościa rozpoczęliśmy od ZOO. Widzieliśmy tam wspaniałe okazy niespotykanych w Polsce zwierząt. O niektórych usłyszeliśmy pierwszy raz. Podziwialiśmy różne rodzaje małp, puchaczy i mniejsze oraz większe dzikie „koty”. Byliśmy w,, motylarni,” gdzie wśród egzotycznych roślin bytują kolorowe, większe i mniejsze motyle. Wielkim zainteresowaniem cieszyły się gady, które w środowisku naturalnym są niebezpieczne, a w ZOO mogliśmy je  oglądać na wyciągnięcie ręki.  Dzieci miały okazję przyjrzeć się z bliska ptakom i ich małym pisklętom Najwięcej czasu spędziliśmy u nowych  gwiazd ZOO czyli u żyraf. Zwierzęta były bardzo  grzeczne i z gracja pozowały do zdjęć.

Po wizycie w ZOO wybraliśmy się podziwiać w całej okazałości Stare Miasto, poszerzając zasoby naszej wiedzy o nim. Zwiedziliśmy  Katedrę Zmartwychwstania Pańskiego. Po kolei obejrzeliśmy kamienice, pomnik założyciela Zamościa, ratusz oraz fragment muru obronnego. Pan przewodnik bardzo ciekawie opowiadał o historii miasta.  Mieliśmy okazję pomóc w oddaniu strzału z prawdziwej armaty. Po kilku godzinach intensywnego zwiedzania ze smakiem zjedliśmy obiad w restauracji.

W drogę powrotną także udaliśmy się ,,szynobusem” do Świdnika. Wycieczka okazała się wspaniałym przeżyciem ale również atrakcyjną lekcją przyrody. Ogród zoologiczny jest uroczym miejscem do spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu jak i skarbnicą wiedzy przyrodniczej całego świata. Jesteśmy przekonani, że wiadomości, które zdobyliśmy na trwale zapiszą się w naszej pamięci.
Marzanna Kraska