Naszą witrynę przegląda teraz 228 gości 

Jest taka jedna noc w roku,

kiedy świat realny łączy się ze światem magii, czarów, …wróżb.

Od wieków w noc św. Andrzeja młode panny zbierały się, aby dowiedzieć się, jaka będzie ich przyszłość. Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię, uczą kreatywności, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji.

W naszej szkole dn. 28.11.2019 r. w godzinach od 16.00 - 20.00 odbyła się długo wyczekiwany przez uczniów edukacji wczesnoszkolnej ,,Andrzejkowy wieczór bajek”. Wprowadzając uczniów w andrzejkowe święto obejrzeliśmy bajkę ,,Andrzejkowy wieczór,” która  przybliżyła pochodzenie tego święta. Następnie udaliśmy się do Sali wróżb, którą przygotowała pani Halina Cieślik wraz ze swoimi uczniami. Piękne wróżki z klasy III przepowiadały przyszłość i wróżyły. Symbole wiedzy magicznej, lampiony i inne elementy dekoracji dodawały tajemniczości całej scenerii. Najpopularniejsza wróżba andrzejkowa to oczywiście lanie wosku przez dziurkę od klucza. Przelewając gorący wosk przez klucz mogliśmy zobaczyć co czeka każdą klasę  w przyszłości. Nasza fantazja poniosła nas w bardzo ciekawy i kolorowy świat. Wśród naszych woskowych odlewów nie zabrakło czarownic, bałwanków, księżniczek, pałaców, aut, owoców, pojawiły się nawet smoki i inne straszydła. Ponadto było przestawianie butów, rzucanie karteczkami, pieniędzmi, łódki na wodzie. Bo przecież wszyscy wiemy, że nasza przyszłość nie zależy od wróżb czy guseł ale od nas samych i od tego jak będziemy przeżywali każdy dzień. Po wróżbach wszyscy ochoczo zaczęli tańczyć przy muzyce, którą przygotowała pani Paulina Skrajnowska. Zabawy, radości i śmiechu było wiele. W dalszej kolejności po wspólnej kolacji przenieśliśmy się w świat baśni. Po przeczytaniu baśni ,,Śpiąca królewna”, uczniowie wykonywali plakat o dobrych podarunkach wróżek. Następnie odbyły się zagadki, quizy, oddzielanie ryżu od kaszy, rozpoznawanie tytułów baśni po muzyce. Duża frajdę sprawiły dzieciom rebusy, w których rozwiązaniami były tytuły bajek. Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły we wszystkich zaproponowanych zadaniach. Największym zainteresowaniem cieszyła się zabawa ,Kareta” oraz ,,Zatrute jabłko”

Aby przybliżyć to wieczorne spotkanie całej społeczności szkolnej, wykonano plakaty, które powieszono na korytarzu. Na zakończenie spotkania każdy uczestnik otrzymał ciasteczko z wróżbą, które upiekły organizatorki panie Halina Cieślik i Marzanna Kraska.

Był to wspaniały wieczór, gdzie wspólnie bez pośpiechu mogliśmy przenieść się w magiczny świat bajek.