Naszą witrynę przegląda teraz 77 gości 

Sprzątam, składam, segreguję i do kosza wysypuję-

czyli jak powinniśmy dbać o nasze miejsca na Ziemi.

 

 

22 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Ziemi. W związku z tym mieszkańcy Ciechanek wyszli z inicjatywą posprzątania kawałka naszej planety. Do akcji przyłączyli się uczniowie, nauczyciele oraz rodzice ze Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Armii Krajowej w Ostrówku. 24 kwietnia w sobotni poranek wszyscy wyruszyli z pustymi workami na trasę ścieżki rowerowej Ostrówek-Ciechanki. Jedna grupa o godzinne 10:00 wyruszyła z Ciechanek natomiast druga spod szkoły w Ostrówku.

Szliśmy podzieleni na małe grupki rozglądając się wokół tak, aby nie przegapić żadnych leżących śmieci. Nasze worki zaczęły się zapełniać bardzo szybko. Z lasu, pobocza, trawy wyciągaliśmy butelki szklane i plastikowe, folie, opakowania papierowe, wiadra i różnego rodzaju plastikowe części, które w niektórych miejscach wydawało nam się, że wrosły już w ziemię. Na drzewie zawisły koszulki z hasłami ekologicznymi mówiącymi o tym, żeby dbać o czystość naszej planety, naszych lasów, pól i łąk.

Ilość odpadów, jakie umieściliśmy w workach przerosła nasze oczekiwania. Idąc zastanawialiśmy się, jak można w taki sposób zaśmiecać miejsce, w którym wszyscy żyjemy i z którego korzysta bardzo wielu ludzi tym bardziej, że po drodze są kosze na śmieci. Czy to problem schować papierek do kieszeni, plastikową butelkę do plecaka a opakowanie po jedzeniu wyrzucić do kosza? Jak się przekonaliśmy niektórzy ludzie nie mają jeszcze wyrobionej świadomości segregacji i zostawiania porządku po sobie. Szkoda, gdyż niedługo zatoniemy w śmieciach, a chodząc na spacery do lasu, parku czy innych miejsc, w których chętnie spędzamy czas wolny będziemy potykać się o odpady, które swoje miejsce mają w koszu na śmieci. Zapach lasu, jeziora, morza i gór zostanie zastąpiony przez zapach rozkładającego się plastiku.

Mamy  nadzieje, że takie akcje i ludzie, którzy biorą w nich udział wpłyną na to, aby nasza świadomość czystej planety z roku na rok była coraz większa, a swoim optymizmem i przykładem pokażą, że segregowanie śmieci jest dziecinnie proste i warte tego, aby nasza Ziemie pachniała trawą, morską wodą i górskim powietrzem.

 

Marta Stefańska