Naszą witrynę przegląda teraz 32 gości 

NARODOWE ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 3 MAJA

 

Jakże jesteśmy szczęśliwe dziś,

my polskie dzieci,

w wolnym urodzone kraju!

Jakże jasno dziś nam

Biały Orzeł świeci

w dniu Trzeciego Maja!

Dziś w wolnej Polsce

naród cały święci,

ten dzień radosny,

dzień wolności i chwały,

święto wiosny.

 

Janina Majewska

 

W 1789 roku, obrady rozpoczął Sejm nazywany Wielkim. To właśnie wtedy pojawiły się sugestie o przeprowadzeniu reformy ustrojowej. Konstytucja 3 Maja, to właściwie Ustawa Rządowa z dnia 3 maja, którą uchwalił 3 maja 1791 roku król Stanisław August Poniatowski. Ustawa ta regulowała ustrój prawny ówczesnej Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

Konstytucja 3 Maja, stała się pamiątką historycznej przeszłości naszego kraju. Zapoczątkowała reformy ustrojowe, choć nie zlikwidowała ówczesnych podziałów stanowych. Co więcej, w okresie zaborów Ustawa ta stała się synonimem działań ratowania ojczyzny oraz symbolem polskości.

Po odzyskaniu niepodległości dzień 3 maja ogłoszono świętem państwowym. Należy pamiętać, że pierwsza uchwalona przez sejm konstytucja z 1921 roku, nawiązywała do Ustawy majowej z 1791 roku. Miało to na celu być dowodem ciągłości polskiej państwowości oraz polskiej tradycji. Dodatkowo w 1925 roku, dzień 3 maja ustanowiono również oprócz święta państwowego, świętem kościelnym.

 

Aby upamiętnić ten doniosły fakt w historii Polski, uczniowie oddziałów 6a i 7a pod opieką pani Magdaleny Proć i Marty Stefańskiej,  przygotowali audiobooka.

3 Maja 2021r jest inny niż wszystkie, nie możemy spotkać się wszyscy razem i wspólnie świętować. Ze względu na epidemię koronawirusa i związane z nią obostrzenia tegoroczne obchody święta Konstytucji 3 maja obchodzimy w szczególny sposób.

Zapraszamy do wysłuchania i obejrzenia audiobooka, którego treść przybliży nam te szczególnie ważne dla każdego Polaka wydarzenia.

 

Link do audiobooka:

 

https://www.storyjumper.com/book/read/105005426/MagdalenaP