Naszą witrynę przegląda teraz 38 gości 

Dopóki trwa pamięć -żyje człowiek.

Poznajemy historię naszej okolicy

28 listopada uczniowie Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Armii Krajowej w Ostrówku odwiedzili Cmentarz wojenny upamiętniający ofiary z okresu I wojny światowej w Łańcuchowie. Cmentarz umiejscowiony jest na skarpie nad przepływającym w pobliżu Wieprzem. Wg informacji opublikowanych prze Marcina Dąbrowskiego pochowano tu około 80 żołnierzy niemieckich i około 50 żołnierzy rosyjskich, poległych w okresie 31 lipca – 2 sierpnia 1915 r. oraz zmarłych  w następnych dniach.

Kolejnym etapem wycieczki była Łęczna. Uczniowie zapoznali się z historią powstania i funkcjonowania folwarku na Podzamczu. W ramach rewitalizacji zabezpieczono ruiny folwarku, dawną suszarnię chmielu zaadoptowano na wieżę widokową i odtworzono zatarty układ ogrodu włoskiego. Wieża widokowa stanowiła jedną z najciekawszych atrakcji, krótkiej ale pełnej ciekawostek historycznych wycieczki.

Listopad jest miesiącem szczególnym w naszej kulturze i tradycjach, dlatego też ważnym elementem naszej wycieczki było odwiedzenie grobu zmarłego nauczyciela Roberta Znajomskiego.

Odwiedzanie najbliższych zabytków, miejsc pamięci narodowej, zaznajomienie dzieci z tradycjami i historią najbliższego regionu czy miejscowości, mają ogromny wpływ na młodego człowieka, budząc uczucie przywiązania i miłości do najbliższego otoczenia.

Magdalena Proć

Urszula Przystup