Naszą witrynę przegląda teraz 261 gości 

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

2 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Kwiecień to miesiąc zarezerwowany dla propagowania wiedzy na temat autyzmu, a kolor niebieski to znak rozpoznawczy i nieodłączny towarzysz kampanii. Barwa ta symbolizuje nadzieję osób ze spectrum autyzmu na lepsze życie w społeczeństwie.

Nasza przedszkole również włączyło się w akcję jako znak solidarności z osobami z autyzmem. Z uwagi na to, że w tym roku dzień przypadł w niedzielę, w naszym przedszkolu to wydarzenie obchodziliśmy 17 kwietnia. W tym szczególnym dniu dominował kolor niebieski, a celem było uwrażliwienie szczególnie młodych ludzi na to, że „inny” nie znaczy gorszy, uświadomienie im jak ważna jest tolerancja, akceptacja i zrozumienie. W tematykę dnia wprowadził dzieci film „Dzień Świadomości Autyzmu”. Celem oglądania było uświadomienie istnienia zaburzenia jakim jest autyzm i wskazanie trudności z jakimi mierzą się osoby z autyzmem. Następnie dzieci oraz ich panie wzięły udział w zajęciach, podczas których poznawały świat wszystkimi zmysłami. Poprzez doświadczenia sensoryczne mogły przenieść się do świata autyzmu i poczuć jak poszczególne zmysły zniekształcają odbiór rzeczywistości. Doświadczały wielu bodźców jednocześnie, co często okazało się być bardzo nieprzyjemne. Dzieci układały klocki, nawlekały koraliki na sznurowadła i kolorowały w wielkich rękawicach. Z zamkniętymi oczami próbowano różnych smaków i wąchano różne zapachy. Nie były to łatwe zadanie, ale wszyscy doskonale sobie poradzili. Próbowano przy hałasie przeczytać wierszyk pt. „Kwoka”.  Nie chodziło o to, żeby zadanie było wykonane tylko, aby dzieci i ich panie doświadczyły trudności z odbiorem informacji przez osobę z autyzmem.

Uwieńczeniem wspólnej zabawy był taniec przy piosence „Niebieski Song”.

Agnieszka Pietrzak