Naszą witrynę przegląda teraz 73 gości 

„Pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej”

Książka to mędrzec łagodny i pełen słodyczy,

który puste życie napełnia światłem,

a puste serca wzruszeniem.

Kornel Makuszyński

Dnia 23 stycznia 2015 r. w Szkole Podstawowej w Ostrówku odbyło się pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej uczniów klasy Ia i Ib.

Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania.

Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki. Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie, odbyli ciekawą podróż pociągiem do krainy książki –  biblioteki szkolnej wspólnie z wychowawczyniami: p. Haliną Cieślik i Romaną Dudek.. W czasie podróży napotkali kilka przeszkód, które musieli pokonać. Na trasie podróży spotkali: Babę Jagę, Kota w butach, Kopciuszka, Czerwonego Kapturka i Śpiącą królewnę. Każda z postaci bajkowych miała dla uczniów zagadkę, która sprawdzała znajomość bohaterów baśni i bajek. Po jej  odgadnięciu uczniowie otrzymywali literki: W, R, O, B, A. Z nich ułożyli hasło: BRAWO, które było kluczem do drzwi biblioteki. Nauczyciel bibliotekarz w trakcie podróży recytował „Lokomotywę” J. Tuwima.

W bibliotece na uczniów czekały wróżka i książka – królowa biblioteki. Wróżka zachęcała do czytania a książka skarżyła się na dzieci, które jej nie szanują.  Uczniowie dowiedzieli się, jak należy dbać o książki, czego nie wolno robić czytając książkę. Bibliotekarz opowiadał dzieciom w jaki sposób będą wypożyczały książki, jaka jest różnica między księgarnią a biblioteką, czym się różni domowa biblioteczka od szkolnej, zapoznał z księgozbiorem.

Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą szanować książki, a pani bibliotekarka ogromną książka dokonała pasowania każdego z uczniów. Już jako czytelnicy biblioteki szkolnej otrzymali prośbę książki do wklejenia w zeszycie.

Następnie wypożyczyli pierwszą książkę i podziękowali pani bibliotekarce i uczniom: Zuzannie Kot, Katarzynie Jakubowskiej, Klaudii Kot, Martynie Zabłotnej, Weronice Tarce, Wiktorii Wasilak, Kornelii Kursa i Jakubowi Kucybale za piękne wprowadzenie w zaczarowany świat książki.

Wszyscy bardzo się cieszyli, że wreszcie będą mogli być czytelnikami biblioteki i wypożyczać książki.