Naszą witrynę przegląda teraz 88 gości 

Tradycje i zwyczaje wielkanocne w Szkole Podstawowej

im. Bohaterów Armii Krajowej w Ostrówku

 

17 marca Dyrekcja i nauczyciele naszej szkoły zorganizowali warsztaty wielkanocne w celu przybliżenie dzieciom tradycji wykonywania palm, pisanek, stroików i koszyczków wielkanocnych.

Zaproszeni goście prezentowali symbole wielkanocne:

Pani Mieczysława Skoczylas  reprezentująca Koło Gospodyń Wiejskich w Ostrówku stworzyła dla dzieci symboliczne wielkanocne zajączki i kurczaki z ziół i zboża jako małe palemki dziecinne. Pani Iwona Kałużna - sołtys wsi Brzeziny przybliżyła wykonywanie palm, od bardzo małych po duże. Wykonanie było wzbogacone o pogadankę dotyczącą zbioru ziół i kłosów zbóż.  Pani Jolanta Hankiewicz- Kwanty- mieszkanka Łęcznej, palmiarka z tradycjami przedstawiła różnobarwne palmy i równie barwnie przybliżyła proces ich powstawania i tworzenia. Mieszkanki Łęcznej i Powiatu Łęczyńskiego –Prezes  Stowarzyszenia ,, Amazonki’’ Pani Anna Wróbel, członkinie Stowarzyszenia - Pani Małgorzata Kędzierska oraz Pani Honorata Woch przybliżyły dzieciom powstawanie pisanek, koszyczków i stroików wielkanocnych.

Wszyscy podziwiali piękne stroiki, pisanki  palmy wielkanocne. Zainteresowanie ze strony społeczności szkolnej było ogromne. Uczniowie brali czynny udział w układaniu ziół i kolorowych traw w jedną całość.

Warsztaty świąteczne to w naszej szkole już tradycja, którą pielęgnujemy, ponieważ dzięki temu dzieci poznają tradycje ludowe. Taka postaw bardzo cieszy gdyż jest przesłanką do tego, aby tradycje wielkanocne były wpajane od najmłodszych lat.

Pan Dyrektor Małgorzata Marcinek, Pan Wicedyrektor Jarosław Burkiet, uczniowie oraz nauczyciele bardzo dziękują Paniom za poświęcony czas i radosną świąteczną atmosferę, która towarzyszyła wszystkim przez cały czas trwania warsztatów.