Naszą witrynę przegląda teraz 30 gości 

Jak to jest być królem - Książę i żebrak

19 listopada uczniowie klas 4–6 obejrzeli w Teatrze imienia Juliusza Osterwy w Lublinie spektakl „Książe i żebrak”

Tekst jest adaptacją znanej powieści Marka Twaina, napisanej pod koniec XIX wieku, której akcja dzieje się w XVI wiecznej Anglii. Mimo upływu czasu od powstania tej historii, nadal wciąga, a jej przesłanie nie straciło nic ze swojej aktualności.

Spektakl opowiada historię zamiany miejscami dwóch chłopców – żebraka Tomka Canty’ego i księcia Edwarda. Każdy z nich chciałby sprawdzić, jak wygląda życie drugiego, jednak, gdy już dochodzi do zamiany, bohaterowie przekonują się, że wejście w życie innej osoby nie jest takie proste. Jak skończy się ta przygoda? Ostatecznie triumfują dobro i szlachetność. Okazuje się, że aby być władcą nie musi liczyć się urodzenie, ale odpowiednie cechy charakteru. Dlatego, mimo że szambelan i dworzanie odkrywają, że chłopiec w królewskich szatach nie jest Edwardem, podejmują decyzję o jego pozostawieniu na tronie. Wierzą, że będzie on dużo lepszym królem niż przedstawiciel dotychczasowego rodu władców. Według powieści, jest to historia losów rzeczywistego władcy Anglii, Edwarda Tudora, jednak tak naprawdę nie ma ona związku z rzeczywistością.

Spektakl, choć trwa ponad dwie godziny, ani przez chwilę się nie dłuży. Sceniczne przygody są pełne humoru, który może bawić zarówno młodzież, jak i dorosłych.

Wielkim atutem Księcia i żebraka są kostiumy – Zofia de Ines zadbała o każdy najmniejszy szczegół zarówno w przypadku bogatych i połyskujących strojów dworskich, jak i podartych szmat nędzarzy. Ciekawym pomysłem jest także scenografia Pavla Hubički. Zwisające z góry okna i przesuwające się parawany pozwalają na szybką, niemal niezauważalną zmianę miejsca akcji z królewskiego dworu na biedny dom żebraków.

Wszyscy uczniowie byli pod ogromnym wrażeniem spektaklu i już czekają na kolejną premierę.

Na podst. Internetowy Magazyn „Teatralia”

U. Przystup