Naszą witrynę przegląda teraz 70 gości 

Więcej ruchu, więcej mocy, są zasady do pomocy, porzuć chipsy, ciepły koc- to ŚNIADANIE DAJE MOC!

Zespół Szkolno- Przedszkolny w Ostrówku od lat czynnie uczestniczy w programie ,,Śniadanie daje moc”. Jest to program adresowany  do uczniów klas I-III. W celu zwiększenia świadomości uczniów na temat roli zdrowego odżywiania nasza szkoła już po raz 6 włączyła się do Ogólnopolskiej Akcji Edukacyjnej organizowanej w ramach Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania. Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy.

W ramach programu uczyliśmy Wszystkojada, że zdrowe odżywianie to nie tylko zdrowa żywność. Ważne jest też, by jeść pięć posiłków w ciągu dnia o stałych porach i bez pośpiechu, systematycznie sięgać po nabiał, ryby i mięso, ciemny chleb zamiast bułek, a także picie wody czy soków, zamiast szkodliwych napojów gazowanych. Rozmawialiśmy  też, jak ważny jest ruch  dla zdrowia . W klasach wykonywaliśmy misje śniadaniowe. Podsumowaniem tych zajęć było zorganizowanie 8 listopada wspólnego śniadania. Spotkanie rozpoczęliśmy przypominając Wszyskojadowi i agentom kosmicznym Toli i Maksowi o 12 zasadach zdrowego odżywiania. Każda klasa zaprezentowała swoje działania w ramach misji śniadaniowych. Aby przybliżyć zasady zdrowego odżywiania  uczniowie  zostali podzieleni na 12 grup,  każda z grup miała za zadanie wykonać odcinek  komiksu z wylosowaną zasadą. W pracy nad komiksem  uczniów wspomagali zaproszeni goście pani Mieczysława Skoczylas, pani Agnieszka Lechowska, pani Małgorzata Marcinek  oraz wychowawcy klas. Po zaprezentowaniu całego komiksu, pożegnaliśmy Wszystkojada i przystąpiliśmy do przygotowania zdrowego śniadania.

W  grupach uczniowie przygotowali pyszne twarożkowe cudeńka, a także smaczne owocowe szaszłyki. Panie z kuchni przygotowały zdrowe i smaczne napoje oraz wędlinę, ser żółty, warzywa, ciemne pieczywo, płatki. Wspólnie z zaproszonymi gośćmi zjedliśmy smaczne, zdrowe śniadanie. Każdy uczestnik śniadaniowego wyzwania mógł zjeść coś pysznego, a jednocześnie zdrowego.  Organizacja w szkole lekcji gotowania zdrowego śniadania to nauka przez zabawę – najskuteczniejszy sposób, by kształtować w uczniach prawidłowe nawyki żywieniowe. Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia – na pewno zapamiętają to wszyscy uczestnicy. Nic dziwnego! Taka nauka to ekscytujące przeżycie.

Koordynatorami programu były panie: Marzanna Kraska, Katarzyna Król, wspomagały panie: Marta Stefańska, Romana Dudek, Teresa Budzińska.