Naszą witrynę przegląda teraz 35 gości 

Projekt ,,Lekki Tornister”

Uczniowie edukacji wczesnoszkolnej Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Ostrówku przystąpili do Ogólnopolskiego Projektu ,,Lekki Tornister”. Akcja  ma na celu uczulenie rodziców i dzieci na nadmierny ciężar plecaków, który powoduje wady postawy. Co drugie dziecko w klasach 1-3 ma za ciężki plecak. Waga tornistra, zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektoratu Sanitarnego nie powinna przekraczać 10-15 proc. masy ciała dziecka. Dźwigając na plecach zbyt duży ciężar, dziecko jest  narażone na dolegliwości w obrębie lędźwiowego odcinka kręgosłupa, problemy z kolanami oraz zniekształcenia w budowie stóp.

Dnia 10.03.2017 roku zostały przeprowadzone w hali gimnastycznej naszej szkoły  zajęcia edukacyjne z zakresu profilaktyki wad postawy w ramach Projektu, których celem było uświadomienie dzieciom, jak ważny dla ich zdrowia jest wybór odpowiedniego tornistra, sposób jego pakowania i noszenia.

W czasie zajęć uczniowie  bawili się przy piosence ,,Lekki Tornister” w wykonaniu klasy II, wysłuchali słuchowiska o Mikołajku, który miał kłopoty ze swoim zbyt ciężkim tornistrem, wzięli udział w eksperymencie z lekkim i ciężkim tornistrem, wykonali  w grupach komiks o 10 zasadach zdrowego kręgosłupa. Uczyli się jaką należy przyjmować postawę podczas siedzenia. Poznawali  także ćwiczenia jakie mogą wykonać,  aby rozluźnić napięte mięśnie. Pouczające były porady dotyczące wyboru tornistra. Na  podsumowanie zajęć wypełniali karty pracy.

Ponieważ problem przeciążonych tornistrów jest dużej wagi dlatego na zajęcia zostali zaproszeni rodzice. Bo to od nich w dużej mierze zależy, by codziennie kontrolowali zawartość tornistrów swoich pociech, a także wiedzieli, czym kierować się podczas zakupu plecaków i innych przyborów szkolnych. Mamy nadzieję, że przeprowadzone zajęcia podobały się uczniom i wszystkie dzieci wiedzą już, jak zadbać o swoje kręgosłupy!

Projekt koordynowały panie: Marzanna Kraska, Halina Cieślik. Wspomagały panie: Katarzyna Król , Marta Stefańska.

 

Marzanna Kraska